Widok na skórzane buty

Jak dbać o buty? Rodzaje butów a pielęgnacja

Buty, jak każde elementy naszej garderoby, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, żeby jak najdłużej nam służyły. Nie ma jednak uniwersalnych zasad, których trzeba się trzymać. W dbaniu o buty najważniejszy jest materiał, z którego zostały one wykonane. Jak więc pielęgnować najpopularniejsze rodzaje butów?

Jak dbać o skórzane buty?

Skórzane buty wymagają szczególnej pielęgnacji. Zazwyczaj nie są one tanie, więc warto zadbać o nie tak, by służyły nam przez kilka sezonów. Najważniejsze jest czyszczenie, o którym często zapominamy, szczególnie kiedy buty są nowe. Jeśli na obuwiu pojawia się kurz lub błoto, najlepiej użyć wilgotnej ściereczki lub gąbki, za pomocą której usuniemy zanieczyszczenia. Można też używać specjalnych preparatów dostępnych w sklepach obuwniczych, np. past lub płynów czyszczących.

Trzeba jednak uważać, by dobrze je wybrać. Środki do czyszczenia butów powinny być bezbarwne lub zbliżone kolorystycznie do skóry. Po użyciu tych specyfików warto pamiętać o usunięciu nadmiaru pasty. Najlepiej zrobić to delikatną, bawełnianą ściereczką.

Jak pielęgnować białe buty?

Mówiąc „białe buty” najczęściej mamy na myśli popularne trampki. Obuwie w tym kolorze bardzo trudno utrzymać w idealnej czystości, bo wszelkie zabrudzenia są łatwo widoczne dla oczu. Najważniejsze jest więc regularne czyszczenie. Trzeba to robić właściwie po każdym założeniu. Czasem wystarczy po prostu przetrzeć je z kurzu, by nie osadzał się on głębiej.

Wiele osób decyduje się na pranie białych butów w pralce jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Wysoka temperatura i detergenty mogą zwyczajnie zniszczyć buty. Mało tego, kiedy trampki są jeszcze na gwarancji, po praniu nie będzie można ich reklamować. Wiele osób popełnia też błąd i suszy buty na słońcu lub kaloryferze. Taki „zabieg” może zniekształcić buty i spowodować, że w niektórych miejscach zżółkną, co nie będzie estetycznie wyglądało. Lepiej, żeby buty wyschły w swoim tempie, najlepiej w temperaturze pokojowej.

Białe buty można czyścić za pomocą ściereczki lub szczotki i mieszaniny sody oczyszczonej, octu i cytryny. To niezawodna metoda, która przywróci biel każdym trampkom. Oprócz tego, warto stosować specjalne impregnaty do butów, które zabezpieczają je i nieco wybielają, kiedy te stracą już dawny blask.

Jak czyścić buty do biegania?

Wiele osób zastanawia się jak dbać o buty do biegania. To dosyć powszechny problem, szczególnie wiosną i latem, kiedy najwięcej jest chętnych do uprawiania tego sportu. Przede wszystkim nie można ich prać w pralce, jak zresztą żadnych butów. Po każdym treningu trzeba wyjąć wkładkę z obuwia oraz sznurówki. Warto przeprać je ręcznie, a buty oczyścić nawilżoną ściereczką. Istotne jest właściwe osuszanie. Najlepiej robić to przy pomocy ręczników jednorazowych.

Butów do biegania również nie można suszyć na kaloryferze lub słońcu. Lepiej postawić je w jakimś przewiewnym miejscu i poczekać, aż same wyschną. Co ważne, nie wolno ich chować do zamkniętego miejsca zaraz po treningu. To podstawowy błąd biegaczy. Buty za każdym razem należy wyczyścić, dobrze osuszyć i dopiero potem schować, by były gotowe do kolejnego użytku.