Kobieta w czarnej, koronkowej sukience

Mała czarna – dlaczego warto ją mieć? Jakie dodatki wybrać do czarnej sukienki?

Mała czarna to sukienka, która bez wątpienia powinna znaleźć się w garderobie każdej kobiety. Mogą nosić ją wszystkie panie, niezależnie od figury. Wystarczy mieć jedną taką sukienkę, by przy pomocy biżuterii, torebek i butów dopasować ją do każdej okazji. Jakie dodatki warto wybierać do klasycznej małej czarnej?

Mała czarna – skąd się wzięła?

Czarną sukienkę spopularyzowała Coco Chanel. Pierwszy raz pojawiła się ona w jej szkicu w 1926 roku. Chwilę później była już obecna na wybiegach i stała się najbardziej pożądaną sukienką na świecie. Niektórzy twierdzą, że to Chanel wymyśliła małą czarną, chociaż okazuje się, że prace nad tą kreacją trwały kilka lat wcześniej i nie była za nie odpowiedzialna słynna projektantka. Jednak to Coco odpowiada za niewątpliwy sukces małej czarnej i to jej przypisuje się rozpowszechnienie tej kultowej sukienki. Wśród znanych osób, które uległy urokowi tej kreacji, wymienić można Audrey Hepburn, Jackie Kennedy, Marilyn Monroe, Bridget Bardot, Sophię Loren oraz Dianę, księżną Walii.

Czarna sukienka – dlaczego warto ją mieć?

Każda kobieta powinna mieć przynajmniej jedną małą czarną, ponieważ można założyć ją na każdą okazję. Wystarczy umiejętnie dobrać do niej akcesoria, coś dodać, coś odjąć, by można było dopasować ją do charakteru uroczystości. Charakterystyczny dla małej czarnej jest prosty, elegancki krój, który dobrze wygląda na każdej kobiecie, niezależnie od figury. Ponadto, każda pani będzie wyglądała niezwykle gustownie i z klasą w dobrze skrojonej czarnej sukience.

Jakie buty do małej czarnej?

To zależy od okoliczności. Zdecydowanie najlepiej prezentują się szpilki. Wysmuklają sylwetkę, wyszczuplają łydki, a do tego dodają kilka centymetrów wzrostu. Klasyką będą te w kolorze czarnym, chociaż popularne są także nude, które optycznie wydłużają nogi. Na bardziej nieformalne okazje można zrezygnować ze szpilek na rzecz balerinek. Chcąc ożywić nieco stylizację, warto zdecydować się na przykład na baletki w kolorze pudrowego różu i w tym tonie wybrać inne dodatki.

Jaka biżuteria do czarnej sukienki?

Czerń dobrze komponuje się z perłami, dlatego warto pomyśleć o nich kompletując stylizację. Ważne jest jednak to, jaki dekolt jest w wybranej przez nas sukience. Dobrze sprawdzi się również srebro, zarówno w naszyjnikach, kolczykach, pierścionkach, jak i biżuterii. Warto pamiętać, że z dodatkami lepiej nie przesadzać i trzymać się zasady minimalizmu. Im mniej tym lepiej i bardziej klasycznie. Dobrze będzie wyglądało także złoto, jednak w jego przypadku tym bardziej trzeba pamiętać o umiarze.

Jaką torebkę do małej czarnej wybrać?

Numerem jeden jest oczywiście kopertówka. Ta niewielka torebka o prostokątnym kształcie doda stylizacji elegancji. Niestety nie pomieścimy w niej wielu rzeczy, ale nie o to w tym chodzi. Kopertówka ma uzupełnić małą czarną. Z tego powodu lepiej wybierać takie modele torebek, które nie przytłoczą sukienki. Chodzi w końcu o to, żeby wyglądać klasycznie i elegancko, a wybierając zbyt udekorowane akcesoria, może wyjść zwyczajnie groteskowo.