Elegancka kobieta w fotelu

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Rekrutacyjny dress code

Rozmowa kwalifikacyjna to zawsze powód do stresu, szczególnie jeśli nie mamy dużego doświadczenia na tym polu. Oprócz przygotowania teoretycznego i dobrego nastawienia, warto przygotować także odpowiedni strój. Jak zatem ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jaki strój na rozmowę kwalifikacyjną?

Ubranie powinno być dopasowane do miejsca, do którego idziemy. Warto zrobić wcześniej rozpoznanie i dowiedzieć się, czy w firmie, w której staramy się o pracę obowiązuje ścisły dress code. Jeśli tak, powinniśmy go przestrzegać, jeśli nie, powinniśmy wybrać takie ubrania, które wyróżnią się elegancją, ale nie będą zbyt „strojne”.

Na pewno warto zdecydować się na strój w biznesowym stylu, kiedy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną w urzędzie, banku, szkole lub firmie, w której panuje taki dress code. Osoby, które szukają pracy w mniej formalnych branżach, jak na przykład firmy związane z działalnością artystyczną, mogą pozwolić sobie na więcej w kwestii ubrania. Wtedy warto postawić na business casual, czyli modę, która będzie zarówno elegancka, jak i wygodna.

Rozmowa kwalifikacyjna – stylizacje dla kobiet

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, gdzie obowiązuje ścisły dress code, warto postawić na sprawdzone stylizacje, czyli te biznesowe. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie kostium, czyli odpowiednik męskiego garnituru. Składa się on z dobrze skrojonej, dopasowanej marynarki i spodni. Jeżeli chodzi o kolorystykę, warto wybierać barwy stonowane. Bezpiecznie zatem zdecydować się na granat i różne odcienie szarości, ewentualnie czerń, ale przełamana jakimś jasnym akcentem.

Zamiast kostiumu można wybrać garsonkę. Składa się ona z dopasowanej marynarki i spódnicy, najlepiej ołówkowej. Jeżeli chodzi o długość drugiego elementu, dobrze widziana będzie taka zaraz za kolano. Do biznesowych stylizacji zaliczyć można także zestawy koszula+spodnie, koszula+spódnica. Taki komplet będzie wpisywał się w modny ostatnio styl business casual.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną do firmy, gdzie panuje luźna atmosfera, można zrezygnować z takich oficjalnych stylizacji. Można śmiało założyć ciemne jeansy lub spodnie z dzianiny, do tego wybrać dobrze skrojoną marynarkę i pod nią oryginalny t-shirt.

Rozmowa kwalifikacyjna – stylizacje dla mężczyzn

Mężczyźni mają znacznie bardziej ułatwione zadanie niż kobiety, a to przez mniejszy wybór ubrań, jakie będą odpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną. Panowie zawsze będą dobrze wyglądali w garniturach. Byle były one dobrze dopasowane, a nie zbyt luźne czy obcisłe. Garnitur musi być po prostu skrojony na miarę. Warto pamiętać, by podczas stania, w tym też podczas podawania ręki rekruterowi, marynarka była zapięta na jeden guzik. Podczas siadania natomiast wypada ją rozpiąć.

Ubiegając się o stanowisko do firmy, w której panuje luźna atmosfera, można zrezygnować z garnituru i krawata. Dobrze widziane będą czyste, zadbane jeansy, casualowa koszula i marynarka. Jeżeli chodzi o obuwie, w tym przypadku lepiej zrezygnować ze sportowych modeli, a wybrać komfortowe półbuty, które wpisują się w styl business casual.