Różowe bikini na plaży

Jaki strój kąpielowy wybrać na lato? Rodzaje strojów kąpielowych

Myli się ten, kto myśli, że stroje kąpielowe to głównie bikini i tankini. Rodzajów kostiumów kąpielowych jest znacznie więcej i warto wiedzieć, które z nich wybrać, by nasza sylwetka prezentowała się nienagannie na plaży. Jaki strój kąpielowy warto wybrać na lato?

Stroje kąpielowe jednoczęściowe

Klasyczne jednoczęściowe stroje kąpielowe popularne były głównie w latach 90. XX, a to za sprawą serialu „Słoneczny Patrol”. Dziś wracają one do łask i coraz częściej można zauważyć je w sklepach z odzieżą. Zdecydować się na nie mogą kobiety o każdym rodzaju sylwetki. Najczęściej po takie kostiumy kąpielowe sięgają panie, które chcą ukryć niedoskonałości figury. Są one idealne dla kobiet, które nie mają widocznego wcięcia w talii. Strój optycznie ją wyszczupli i podkreśli. Niektóre modele mają dodatkowe falbanki, których zadaniem jest nie tylko ozdoba, ale też zakrycie na przykład szerokich bioder lub odstającego brzuszka.

Dla kobiet szczupłych zalecane są stroje jednoczęściowe z większymi wycięciami. Może to być długi dekolt w kształcie litery V lub odkryte plecy. Oryginalną odmianą kostiumu jednoczęściowego jest monokini z charakterystycznymi wycięciami na długości boków. Niedawno na rynku pojawiła się także propozycja stroju dla muzułmanek, czyli burkini, które zakrywa całe ciało kobiety pozwalając jedynie na odkrycie twarzy.

Stroje kąpielowe dwuczęściowe

Dwuczęściowe kostiumy kąpielowe są zdecydowanie bardziej popularne niż te jednoczęściowe. Najbardziej znanym jest oczywiście bikini, składające się ze stanika i fig. Pierwszy raz kostium ten pojawił się w 1946 roku w Paryżu i od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji. Nigdy wcześniej nie powstał taki strój, który tyle by odsłaniał. O mieszanych uczuciach co do bikini może świadczyć fakt, że dopiero w latach 60. XX wieku stały się one popularne w USA, szybciej przekonała się do nich Europa.

Do strojów dwuczęściowych zalicza się także tankini. Jest ono podobne do bikini, ale więcej zakrywa. Zamiast stanika jest koszulka na ramiączkach, na dole mogą być figi lub szorty. To świetna propozycja dla osób, które nie chcą pokazywać niemal całego ciała i zależy im na tym, by ukryć swoje niedoskonałości, np. odstający brzuszek.

Ciekawym kostiumem jest skirtini. Składa się on z biustonosza i specjalnej spódniczki z wbudowanymi figami. Na skirtini mogą zdecydować się kobiety o każdej figurze, szczególnie te, które chcą ukryć szerokie biodra, pupę i masywne uda.

Jak wybrać kostium kąpielowy?

Najważniejsze jest dobre dopasowanie do sylwetki. Nie ma sensu kierować się modą i wybierać skąpe stroje, kiedy tak naprawdę chciałybyśmy ukryć wystające boczki. Niestety, ale w kostiumie kąpielowym wiele widać, dlatego od razu rzuca nam się w oczy fakt, że ktoś źle dobrał strój do figury. Istotne jest także dopasowanie miseczek w stanikach. W niektórych dwuczęściowych strojach mogą być one zabudowane, pół-pełne, sportowe itp. Można także trafić na strój, w którym biustonosz będzie składał się z samych trójkątów na cienkich paskach. Najważniejsze to przymierzyć strój i poprosić kogoś o obiektywną ocenę, czy w wybranym modelu wyglądamy dobrze. Lustro nie zawsze może być dobrym doradcą.