Dziewczyna w sukience i ramonesce

Parka, ramoneska czy bomberka? Którą kurtkę damską wybrać?

Kurtki damskie to ubrania, które nosimy przez większość dni w roku. Wybieramy modne modele na jesień, zimę, wiosnę, a czasami nawet na chłodne lato. Warto jednak pamiętać, żeby kurtkę umiejętnie dopasować nie tylko do pory roku, ale także do sylwetki. Parka, ramoneska, bomberka – czym charakteryzują się te kurtki damskie?

Parki – kurtki na jesień i zimę

Parki najczęściej wybierane są na jesień i zimę, chociaż nie brakuje modeli uszytych z cienkich i przewiewnych materiałów, które sprawdzą się także wiosną. Charakterystyczny jest fason tej kurtki, który jest dosyć luźny i nie krępuje ruchów. Co ciekawe, parki powstały dzięki Eskimosom. Nosili oni anoraki, czyli bardzo ciepłe, dłuższe kurtki z dużymi kapturami, które miały ich chronić przed mrozami. W 1951 roku pomysł ten podłapali Amerykanie i stworzyli na wzór anoraków odzież dla żołnierzy, którzy stacjonowali w Azji podczas wojny koreańskiej.

Dziś parki charakteryzują się prostotą, ocieplaną wewnętrzną warstwą i dużymi kapturami, które zazwyczaj obszyte są sztucznym futrem. Mogą je nosić kobiety o każdej figurze, choć lepiej uważać podczas wyboru długości. Kobiety niskie powinny zdecydować się na krótsze parki, dzięki czemu unikną optycznego skrócenia sylwetki, natomiast wysokie panie śmiało mogą decydować się właściwie na każde modele tej kurtki, także te sięgające daleko za kolana.

Ramoneski – dlaczego warto je mieć?

Ramoneski to kultowe kurtki. Ich historia sięga roku 1928, kiedy to Irving Schott zaprojektował motocyklową kurtkę o nazwie Perfecto. Jak można się domyślić, z biegiem lat nosili ją nie tylko motocykliści. Chętnie po ramoneski sięgnęli muzycy rockowi tacy jak Black Sabbath, uwielbiali nosić je także aktorzy – Marlon Brando i James Dean. Obecna nazwa tych kurtek zawdzięczana jest zespołowi Ramones, który zdecydowanie spopularyzował ten model ubrania.

Ramoneski idealnie wpisują się w styl rockowy. Nawet jeśli się z takim nie utożsamiamy, kurtki te z pewnością nadadzą naszym stylizacjom pazura. Po ramoneski chętnie sięgają kobiety w każdym wieku. Są one uniwersalne, można założyć je na wiele okazji, pasują do różnych ubrań, zarówno tych bardziej kobiecych, jak zwiewne sukienki czy ołówkowe spódnice, ale też sportowych, jak rurki, t-shirty, a do tego sneakersy. Warto dodać, że ramoneski to kurtki, które przetrwają kilka sezonów i zawsze będą modne, dlatego taki zakup to po prostu inwestycja.

Kurtki typu bomber – kto może je nosić?

Kurtki bomber początkowo miały służyć jedynie pilotom, jednak szybko model ten przeniknął do codziennego życia. Bomberki wyróżniają się ciekawym fasonem i krótką długością, a ich nieodłącznymi elementami są stójka, ściągacze na rękawach i zamek. Nie każdy może jednak sobie pozwolić na noszenie kurtki o takim kroju. Najlepiej wyglądają w nich kobiety, które są szczupłe i mają proporcjonalną budowę ciała. Bomberki mogą optycznie powiększać górę, dlatego najlepiej będą wyglądały w nich panie o figurze typowo chłopięcej lub klepsydry. Na pewno zrezygnować z nich powinny kobiety, które mają szerokie ramiona i duży biust. W tym przypadku lepiej zrezygnować z bomberki na rzecz np. kultowej ramoneski.