Dłonie o zadbanych paznokciach

Jak dbać o paznokcie? Sposoby a zadbane i piękne paznokcie

Nie ma się, co oszukiwać – paznokcie to wizytówka kobiety. Warto, a wręcz trzeba o nie dbać, bo świadzą one nie tylko o naszym zdrowiu, ale i tym jakie mamy podejście do kwestii pielęgnacji swojego ciała. Jak dbać o paznokcie? W jaki sposób zachować ich piękny wygląd?

Dlaczego paznokcie się niszczą?

Paznokcie to część ciała, która w znacznej mierze narażona jest na urazy różnego typu. Uderzenia, pobrudzenia, kontakt z różnymi substancjami i tak dalej. To wszystko sprawia, że mogą zarówno one, jak i skórki wokół nich nie wyglądać zbyt dobrze. Jeżeli nie zadbany o nie odpowiednio, może pojawić się także duża łamliwość paznokci, bo może wynikać między innymi z niewłaściwej diety czy braku nawilżenia skóry dłoni i paznokci, jak również brak umiejętności w obcinaniu i piłowaniu paznokci. Urazy mechaniczne jak najbardziej mogą nadwątlić stan naszych paznokci. Jak zatem zadbać o codzienną ich pielęgnację?

Jak pielęgnować paznokcie?

Sposobów pielęgnacji paznokci jest kilka. Na pewno warto jest je wykorzystać i pamiętać o nich. Zaliczyć można do tego zarówno szereg kosmetyków dostępnych w drogeriach, jak również domowe sposoby pielęgnacji. Zdecydowanie nie powinno się zapominać o kremach nawilżających do rąk i paznokci – to podstawa. Można także, a wręcz powinno się korzystać ze specjalnych odżywek i olejków do paznokci, które stosowane szczególnie na co, skutecznie pomogą w ich wzmocnieniu.

Z domowych sposobów warto wykorzystać olejek rycynowy, który służy nie tylko paznokciom ale i skórkom wokół nich. Dobrze sprawdza się także oliwa z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Działa nawilżająco, jak również rozjaśnia kolor płytki paznokcia. Można też znaleźć propozycję wcierki witaminowej, czyli zakup w aptece witaminy A i E w kapsułkach, a następnie ich wyciśnięcie i bezpośrednie wcieranie w paznokcie.

Jak wykonywać poprawnie manicure?

Dla właściwej pielęgnacji paznokci, by zachowały one swój blask i zdrowie konieczne jest również prawidłowe wykonanie manicure. Zanim go zaczniemy, powinno się namoczyć paznokcie, aby je zmiękczyć razem ze skórkami, jednak lepiej nie moczyć zbyt długo. Piłując paznokcie, zawsze powinno się to robić w jedną stronę i używać w tym celu pilnika szklanego. Jeżeli malujemy paznokcie, najlepiej zaczynać od stosowania odżywek. Trzeba też zadbać o skórki wokół paznokci – są one bardzo delikatne, więc należy się z nim obchodzić delikatnie.

Jaka dieta na zdrowe paznokcie?

Właściwa dieta także ma duży wpływ na kondycję paznokci. Trzeba zadbać o to, by nasze posiłki były bogate w witaminę B, którą mają między innymi zboża, jajka i rośliny strączkowe. Nie powinno się również zapomnieć o cynku i żelazie! Wpływają one zarówno na paznokcie, jak również na wygląd naszej skóry. Magnez, fosfor i mangan także się przydadzą, podobnie jak witaminy A i E.

Jak chronić paznokcie przed zniszczeniem?

Paznokcie należy również chronić przed zniszczeniami mechanicznymi. Zbyt długie moczenie w wodzie im szkodzi i sprawia, że stają się słabsze. Jeżeli zajmujemy się myciem naczyń ręcznie, zawsze zakładajmy rękawice, podobnie w wielu innych pracach, w ogrodzie czy przy sprzątaniu domu. Zimową porą nigdy nie zapominajmy o rękawiczkach! Niska temperatura niestety nie sprzyja naszym paznokciom.