Uśmiechająca się dziewczyna w okularach

Jak okulary przeciwsłoneczne wybrać? Najpopularniejsze okulary dla kobiet

Okulary przeciwsłoneczne to niezbędne akcesoria szczególnie wiosną i latem. Chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i potrafią uzupełnić każdą modną stylizację. Wybór odpowiednich okularów nie może być jednak pochopny. Należy dopasować je do kształtu twarzy i sprawdzić, jakie filtry w nich zastosowano. Na co zwrócić uwagę wybierając okulary słoneczne?

Jak dopasować okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Największy wybór mają kobiety o owalnej twarzy. Do takiego kształtu pasują niemal wszystkie oprawki. Najlepiej jednak będą wyglądały okulary o takiej samej szerokości, co szerokość twarzy. Jeżeli chodzi o kształt oprawek, mogą one być półokrągłe.

Do twarzy okrągłej odpowiednie będą okulary prostokątne, kanciaste, takie które podkreślą rysy i optycznie wydłużą kształt twarzy.

Mając twarz trójkątną natomiast, warto sięgnąć po oprawki z dobrze zarysowanymi dolnymi liniami. Warto też wiedzieć, by nie były one zbyt duże i nie zasłaniały połowy twarzy.

Jeżeli chodzi o twarz kwadratową, dla kontrastu lepiej zdecydować się na okrągłe oprawki, które złagodzą nieco rysy. W tym przypadku opłaca się zaszaleć z wielkością okularów, ponieważ najlepsze będą tzw. muchy, czyli oprawki, których górna linia znajduje się ponad brwiami.

Najważniejsze, by do okrągłej twarzy nie wybierać okrągłych okularów, a do kwadratowej kwadratowych. Najlepiej działa tu zasada kontrastu, która optycznie łagodzi rysy twarzy.

Filtry w okularach przeciwsłonecznych

Każde okulary przeciwsłoneczne powinny mieć odpowiednie filtry UV, które dzielą się na UVA, UVB i UVC. Promieniowanie słoneczne jest niestety szkodliwe dla zdrowia i może doprowadzić do zapalenia spojówek, uszkodzenia rogówki, zwyrodnienia plamki żółtej i do zaćmy. Dlatego też kupując okulary, warto zwrócić uwagę na moc filtra UV. Te w 100% bezpieczne dla zdrowia oznaczane są jako UV 400, chociaż trzeba sprawdzać także czy dany model posiada europejskie atesty.

Popularne modele okularów słonecznych dla kobiet

Najpopularniejsze wśród kobiet są oczywiście aviatory, czyli okulary dawniej noszone przez pilotów. Wyróżniają się charakterystycznym wyglądem i metalowymi oprawkami. Takie okulary ma każda celebrytka, ale co najważniejsze, są one niemal uniwersalne. Pasują do wielu kształtów twarzy, ale i do stylizacji. Śmiało zakładane są do casualowych ubrań, jak i tych bardziej eleganckich.

Oprócz aviatorów popularne są także wayfarery. Nie są one tak okrągłe jak poprzedni model, raczej charakteryzują się kwadratowymi kształtami i plastikowymi oprawkami. Wayfarery świetnie komponują się z eleganckimi stylizacjami, chociaż nie jest to reguła. Można założyć je także do ubrań sportowych czy na plażę.

Wśród innych znanych modeli wymienić można jeszcze tzw. muchy, czyli duże okulary, które zasłaniają znaczną część twarzy i zakrywają brwi, lennonki znane z charakterystycznego, okrągłego kształtu oprawek i kocie oczy, czyli okulary z lekko uniesionymi górnymi liniami oprawek i zaokrąglonymi dołami.

Poza stosowaniem się do powyższych zasad, które z pewnością ułatwią wybór odpowiednich okularów, warto je po prostu przymierzać. Optycy także potrafią świetnie dobrać oprawki do kształtu twarzy. Najważniejsze jednak, by sprawdzać niezbędne certyfikaty, by wybrany przez nas model był bezpieczny dla zdrowia.