Ubrania

Włókna naturalne i syntetyczne – jak czytać skład materiałów?

Kupując ubrania zwracasz uwagę na ich fason, jakość szycia, kolorystykę i wzornictwo. Materiał oceniasz pobieżnie – sprawdzasz, jak jest gruby, czy się gniecie, a może rozrywa? A jak często czytasz metki, by przekonać się o tym, z jakich surowców ubrania zostały wykonane? I jakie to ma w ogóle znaczenie?

Jak czytać skład materiału na ubraniach?

Większość kobiet, jeśli w ogóle zerka na metkę ubrań (i nie chodzi o tę, na której jest nazwa marki), zwraca jedynie uwagę na oznaczenia pokazujące, w jaki sposób powinno się prać koszulę, bluzkę czy sukienkę. A nawet jeśli wzrok prześlizgnie się po wykazie surowców, z których ubranie zostało wykonane, to najczęściej nazwy te za wiele nie mówią.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ciuchy mogą być produkowane z naturalnych lub sztucznych materiałów. W zależności od typu odzieży, może mieć to naprawdę duże znaczenie dla ich użytkowania. Dlatego dowiedz się, czym różnią się te włókna oraz czy zawsze syntetyki są złym wyborem.

zobacz także:  Bluzy męskie - jak kupować dobrej jakości i modne bluzy?

Rodzaje tkanin naturalnych

Tkaniny naturalne, jak łatwo się domyślić, wytwarzane są z surowców naturalnych. Najczęściej cechują się przewiewnością, pozwalają skórze oddychać oraz nie podrażniają jej (wyjątkiem może być wełna). Zazwyczaj jednak są zdrowe dla Twojej skóry. Czy mają wyłącznie zalety? Niestety nie. Szybko się rozciągają (bawełna o niektórych rodzajach splotów) lub mechacą (wełna).

Włókna naturalne mogą być pochodzenia roślinnego, jak np. bawełna, len, włókna bambusowe oraz zwierzęcego, m.in. wełna.

Najpopularniejsze z nich to bawełna, która jest przyjemna i miękka w dotyku oraz dobrze pochłania wilgoć. Len jest przewiewny, odporny na wysokie temperatury – to idealny wybór na upalne, letnie dni. Trzeba jednak wiedzieć, że szybko się gniecie i jest trudny w wyprasowaniu. Natomiast wełna ma znakomite właściwości grzewcze.

Rodzaje sztucznych i syntetycznych włókien

Na początku trzeba odróżnić włókna sztuczne od syntetycznych – terminy te nie oznaczają tego samego. Materiały sztuczne wytwarzane są z naturalnych surowców, ale zostają poddane chemicznej obróbce – najczęściej w ten sposób produkowana jest wiskoza.

Natomiast materiały syntetyczne to takie, które powstają ze składników niewystępujących w przyrodzie, sztucznie wytworzonych w warunkach laboratoryjnych. Przez niektórych nazywane są włóknami „plastikowymi”. To bardzo popularny akryl, nylon oraz poliester. Trzeba wiedzieć, że syntetyczne włókna często produkowane są z pochodnych ropy naftowej, nie pozwalają skórze oddychać, mogą powodować podrażnienia. A więc dlaczego są tak chętnie wykorzystywane przez producentów odzieży? Ich wytworzenie jest tańsze, a one same są bardzo wytrzymałe oraz odporne na gniecenie i rozciąganie. Ponadto nie wchłaniają wody, dzięki czemu o wiele szybciej schną. I w przeciwieństwie do naturalnych materiałów, nie wywołują reakcji alergicznych.

zobacz także:  Jak optycznie wyszczuplić sylwetkę? Propozycje wyszczuplających stylizacji

Włókna naturalne i sztuczne – co wybierać?

Teoretycznie najlepszym wyborem powinny być włókna naturalne – jeśli szukasz bluzki, sukienki czy koszuli, lepiej kupić ubrania wykonanych w 100% z bawełny, lnu czy jedwabiu. Jednak w pewnych przypadkach domieszki sztucznych lub syntetycznych włókien są potrzebne.

Materiały naturalne, w połączeniu np. z elastanem lub wiskozą, są bardziej elastyczne, mniej się też gniotą. Lycra często stosowana jest w przypadku bielizny, do jeansu dodaje się elastan. To, czego należy się wystrzegać to akryl, który ponieważ przypomina wełnę i często wykorzystywany jest w swetrach.

Unikać należy też poliestru, choć nie w każdej sytuacji – z tych włókien produkowana jest odzież sportowa, która jest lekka, elastyczna, dopasowuje się do ciała oraz co najważniejsze – dzięki swojej niskiej higroskopijności nie wchłania wody, a więc odprowadza pot na zewnątrz. Natomiast ćwiczenie w koszulce bawełnianej, która po chwili staje się mokra, jest niehigieniczne. Tylko to, co sprawdza się na sali fitness lub siłowni, nie będzie dla Ciebie dobre, gdy spędzasz leniwy, letni dzień na dworze w lejącej się, lecz nie przepuszczającej powietrza koszuli.

zobacz także:  Jak dobrać spodnie do figury? Fasony spodni damskich


Czy całkowicie wystrzegać się syntetycznych i sztucznych takin? Nie, ale warto sprawdzać metki. Jeśli syntetyki są tylko domieszką i stanowią niewielki procent wszystkich surowców, możesz bez obaw kupować takie ubrania. Uważaj jednak na tanie swetry z akrylu czy koszule z poliestru.